Workshops 2016

Puppet Homecoming Workshops

Learn techniques, hear great tales, and join your friends.  Most workshops will accommodate beginning to advanced skill levels, check the descriptions.  Some workshops take 2 sessions, make sure to sign up for both.  Any material fees indicated in the descriptions  will be collected at the Workshop session.

Select FOUR workshops, two Saturday morning, and two Sunday morning,  when you Register.  Plus: you may also attend the pre-fest workshop Professional Day for the Teaching Artist.


Friday 9:00 AM – 12:00 PM, 1:00 – 3:00 PM

Saturday – September 10

Workshop Session 1 – 8:45 AM to 10:15 AM

session_1_panel

Beginners Guide to Writing Puppet Plays  with Maeda Taylor (performance)
Introduction to Performing Video Puppetry with Ron Binion (performance)
Joy of Giant Festival Puppets with Peter Fekete (performance)
Exploring U-V Black Light for puppets, Part 1  with Judith O’Hare (performance and construction)
Silicone and Polyfoam Puppets, Part 1 with Tom Mclaughlin (construction)
Water Puppetry Primer – Part 1 with Andrew Periale

Workshop Session 2 – 10:45 AM to 12:15 PM

session_2_panel

Importance & Value of Quality Preschool Shows with Deborah Costine (performance)
Intermediate Video Puppetry with Ron Binion (performance)
Sound Effects with Jeff Bragg (performance & construction)
Exploring U-V Black Light for Puppets, Part 2 with Judith O’Hare (performance & construction)
Full time puppeteer with Jim Napolitano (business strategies)
Silicone and Polyfoam Puppets, Part 2 with Tom Mclaughlin (construction)

Special Kid’s Workshop Session OPEN TO THE PUBLIC  – 12:00 PM to 1:00 PM

Kid’s Puppetry with Penny Jones (performance):  Kids learn about performing with different kinds of puppets.   Link:  More information here.

Sunday – September 11

Workshop Session 3 – 8:45 AM to 10:15 AM

session_3_panel

3-D Video Puppetry with Steve Widerman (performance)
Larval Mask with David Lane (performance)
Building a Practice Hand Puppet with Ron Binion (construction)
Mechanical Movement, Media, Light with Ellen Rixford (construction)
PuppetLab with Cheryl Capezzuti (education)
Water Puppetry Primer – Part 2 with Andrew Periale

Workshop Session 4 – 10:45 AM to 12:15 PM

session_4_panel_v2

Music & Puppetry with Brendan Burns & Tony Leva  (performance)
Puppet Playback Theater with Matthew Bernier (education)
Humanitarian Work With Puppetry with Ron Binion (education)
Plaster Mold Making with Patrick Ahearn (construction)